9 důvodů, proč si dopřát koučink

14.02.2020

1) Protože si to zasloužíš

Věřím, že o sebe pečuješ, abys byl(a) fit nejen pro sebe, ale i pro své blízké a přátele. Někdy se však stává, že Tě "něco" radikálně víc vyčerpává - pracovní úkoly, vztahy, rozhodování, strach... Může to být cokoliv. Standardní řešení většiny lidí (a možná i Tvé) je "nechat to plavat", vždyť se to nějak srovná nebo to pak, až to bude nutné, pod tlakem vyřeším. Ty jsi ale unikátní bytost a zasloužíš si efektivní řešení a péči na míru. Když ji dáváš svému okolí i svým věcem, tak proč ji nedopřát i sám sobě?

2) Protože je svět stále náročnější

Když se Tvému tátovi porouchalo auto, vyhrnul si často rukávy a leccos si opravil bez cizí pomoci, což dnes díky složitosti aut není možné. Složitější ale není jen technika, ale i svět - uvádí se, že Tvůj mozek musí za 1 týden zpracovat tolik informací jako mozek člověka žijícího před 100 lety za celý jeho život. Jsme dnes pod obrovským tlakem, takže i když se sebevíc snažíš, často si sám nepomůžeš, protože zatímco je svět exponenciální, mozek zůstal lineární. A tak i automechanik dneška nahradil kladivo sofistikovanějším nástrojem a Ty bys to měl dělat také. Koučink je totiž také jedním z moderních nástrojů pro rozvoj Tvého myšlení a hledání těch nejlepších řešení Tvých životních situací.

3) Protože jsi k sobě díky konkurenci stále náročnější

Pokud dokážeš být imunní vůči zvyšujícím se tlakům ve svém okolí, tak Ti upřímně gratulujeme a závidíme. Většina z nás s tím ale problém má - chce udržet tempo, všelijak se úkoluje, motivuje a zvyšuje náročnost svých cílů. Čteme, vzděláváme se, platíme si motivační semináře. Stejně to dělají i naši klienti, a tak mají často sice skvělé know-how, ale chybí jim energie, aby ho ukotvili ve svém životě a ve svém chování... proto vyhledali koučink, který jim tu rozhodující porci energie dodává. Zkus to i Ty.

4) Protože i ta Tvá nejideálnější cesta skrývá překážky

Jistě to znáš - na začátku jsi ze své cesty nadšený(á) a překážky vnímáš jako výzvy. Chyby Ti nevadí, vždyť Ti pomáhají se zlepšovat. Najednou se ale "něco" zvrtne a Ty si na cestě ke svému cíli přestaneš věřit. Nebo se zasekneš. Kdo Ti bude fandit, když většina kolem Tebe řeší to samé? Pomůže Ti lépe někdo, kdo Tvou situaci důvěrně zná, nebo spíš přítel, kolega či partner? A chceš to vůbec ponechat náhodě, nebo raději aktivně řídit? A chceš se na případné problémy připravit předem nebo až v jejich obklíčení?

5) Protože být ve flow je efektivní a příjemné

Dnes se prý člověk je schopen soustředit v průměru 11 minut, zatímco třeba v 60. letech to bylo kolem 45 minut. Jak se pak ale dostávat při práci do kýženého stavu flow, když se údajně dostaví až po nějakých 15 minutách naší soustředěné činnosti? S koučem je to ale zaručené - naslouchá Ti, klade takové otázky, aby se Ti dobře přemýšlelo, je na Tebe napojený tak, abys Ty mohl být tady a teď jen se "svou zakázkou". Právě proto koučovaní často popisují, že to uteklo jako voda, ale že současně udělali spoustu práce a cítí teď radost a energii pracovat dát.

6) Protože Tě kouč nesoudí a dává Ti prostor pro práci s chybami

V běžném životě jsme hodně sevření, nemůžeme být autentičtí a často se i bojíme. Chyb, co se můžou stát a i těch, co už se staly - to zas bude, až se na to přijde, jak se jenom obhájím? Chybovat je ale lidské a navíc pro náš další posun i nevyhnutelné, neboť nám naše selhání dávají skvělé informace pro budoucnost. Správný kouč Tě nesoudí, je nestranný a pomáhá Ti učit se ze svých zkušeností, minulých i aktuálních pocitů a i ze svého učení. Budeš se cítit absolutně uvolněně a bezpečně a možná si pak přeneseš i víc autenticity do svého běžného života. Je to radost být sám sebou a žít bez (nezdravého) strachu z chyb!

7) Protože Tvá mysl má ráda pořádek

Koučové uvádějí, že je lidé zpravidla poprvé vyhledají, když už mají nějaký vážný problém. To je pak zasypou vším, co se jim děje špatně a s troskami energie čekají spásné rady a rychlé univerzální léky. Ty Ti ale skutečný kouč nedá - nemůže, i kdyby sebevíc chtěl. Každý jsme jiný, máme odlišně fungující tělo, mysl i duši od ostatních lidí, takže zbavit se toho nechtěného tlaku můžeš jen Ty sám. A stejně jako Ti bolavé tělo dává bolestí najevo, že v něm není leccos v pořádku, i mysl po pořádku touží. Pokud řád nemá, dává nám najevo svou nutkavou potřebu ho nastolit, což Ty pak znáš jako mentální bolest, čili stres. A že se tělo, mysl a duše vzájemně ovlivňují, netřeba zdůrazňovat. Právě proto se kouč na úklidu Tvé mysli může spolupodílet. A právě proto si spousta klientů shodně zpětně vyčítá - proč já si kouče nenašel už dřív a nechal to tak daleko zajít?

8) Protože mozek tíhne k lenosti

Mozek není hloupý. Ví, že myšlení stojí spousty energie, tak nám přirozeně velí nemyslet, neměnit věci i sebe a "jet na autopilota". Tím autopilotem jsou naše zvyky. Když jsou žádoucí, je to v pořádku, když se ale jedná o zlozvyk, je dobré se ho snažit přeměnit na "dobrozvyk" nebo neutralizovat nahrazením za jiný zvyk. Čím chytřejší však máme mozek, tím zdatnějším soupeřem nám při boji se zlozvyky je. A stejně jako si špičkoví sportovci, byť ten sport už skvěle umí, najímají zkušené trenéry, tak je dobré stejně přistoupit i k našemu souboji se zlozvykem, tedy k naší cestě za změnou. Možná namítneš vždyť jsem si v minulosti dřív vystačil sám, tak proč to měnit? Ruku na srdce - nenabízí Ti setrvání v tomto postoji právě Tvůj líný, byť velmi chytrý, mozek? Neuzrál proto čas ukázat svému mozku, že Ty řídíš jeho a ne on Tebe? Ukaž mu to, že umíš vystoupit ze své komfortní zóny a že s leností chceš bojovat!

9) Protože kam poutáme v životě pozornost, tam máme obvykle výsledky

Mozek mistrně a s rychlostí blesku cyklí spíš negativní než pozitivní myšlenky, kdykoliv se stane jakákoliv nepříjemná banalita, a to je nesmírně zatěžující. Těžko se tomu aktivně ubránit, protože se to i ten Tvůj mozek "naučil" v rámci své fylogeneze za miliony let - to prostě jen tak lehce nezměníš. Nicméně nenavádíme Tě, abys rezignoval, naopak. Pravidelnými rozhovory s koučem se totiž aktivně naučíš (a navíc ve flow) poutat svou pozornost na své cíle a jejich pozitivní atributy, čímž se více budeš setkávat se svými pozitivními myšlenkami a pocity. K zahození ani není, že být pozitivně naladěn znamená šetřit svou energii. S koučem ušetříš i čas, neboť budeš více zaměřovat svou pozornost, nebudeš tolik těkat a provozovat dobou diktovaný a zhoubný multitasking. A tam, kde je dostatek energie, pohoda, důvěra a koučovací otázky, které Ti za normálních okolností Tvé okolí neklade, tam máš šanci přijít na nové skvělé nápady! A věřím, že už jsi tu opojnou posloupnost zažil: skvělý nápad - euforie - zaměřená pozornost - radost z činnosti - skvělý výsledek...